Çorum Psikolog
Psikolog İle Psikiyatrist Arasındaki Fark
6 Nisan 2018

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun Terapisi Nedir?

Hemen her ebeveynin en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Oyun Terapisi nedir? 

Oyun Terapisi nedir? Çocuğumun gelişimi  için faydalı mıdır? Oyun Terapisinden ne bekleyebilirim? Oyun Terapisi seansından sonra çocuğumla nasıl konuşmalıyım? Çocuğum ne sıklıkla Oyun Terapisine gitmelidir? gibi sorularınızın cevaplarına aşağıdaki makalemde birlikte bakalım..

Oyun Terapisi Nedir?

Büyükler için danışmanlık ne ise çocuklar için oyun terapisi odur. Bir çocuğa ‘oyun oynayalım mı?’ diye sorduğunuz da cevabı ‘hayır’ olmayacaktır. Çocuklar oyun oynamayı çok severler. Oyun oynarlarken çocuklar sadece eğlendiklerini düşünseler de;

Aslında oynadıkları oyunlar onların yaşantılarını hem ele verir hem de katkı da bulunur.

Örneğin; Çocuk bilmediği bir kavramı yada el becerisini oyun sayesinde öğrenebilir yada yaşadığı bir durumu oyuncakları kullanarak onlar yaşamış gibi anlatabilir. Bu durum da çocukları rahatlatır.

Gelin, Oyun Terapisi Nedir? ve Oyun Terapisinden Ne Beklemeliyim? Sorusuna Aşağıdaki yazımızda Birlikte Cevap Bulalım.

Oyun Terapisinden Ne Bekleyebilirim?

Oyun terapisi, terapistin çocukla güveli bir ilişki kurduğu, çocuğun problemlerinin açığa çıkarıldığı ya da üzerinde çalışıldığı, çözüme varılan, yeni becerilerin pratik edildiği ve kapanışın hazırlandığı bir süreçtir. Oyun terapisi esnasında duygu durumu ve davranış değişiklikleri normal ve beklenen bir sonuçtur. Bazen işler iyiye değil de daha kötüye gidiyor gibi görünebilir. Bu beklenen ve normal bir şeydir.

Bunu fark ederseniz, bunu çocuğunuzun terapistiyle konuşun. Ayrıca oyun terapisinde terapist çocuğu hayatı ya da travmatik deneyimiyle ilgili bilgi hakkında zorlamayacak, çocuğun kendi hızında sorunları işlemesine izin verecektir. Oyun terapi odasında çocuğa hayatının diğer alanlarında karşılaştığından daha fazla özgürlük olacaktır.

Terapi seansı boyunca çocuğun her düşünce ne duygusu ve neredeyse her davranışı kabul görür. Çocuk kabul gördüğünü, kendini açabilecek ve sorunları ve korkuları üzerinde çalışabilecek kadar güvenli bir ortamda olduğunu hissetsin diye terapi odasında özgürlük gereklidir.

Oyun terapisi ortamında sınır konulan davranışlar, çocuğa, terapiste ya da oyun terapi malzemelerine zarar verebilecek davranışlardır. Çocuk bulunduğu ortamda kendini güvende hissedebilsin diye sınırlar gereklidir. Sınır koyma ve uygun seçenekler sağlama çocuğun kendini kontrolü öğrenmesine ve kendine saygısının artmasına yardımcı olur.

 

Terapi Seansından Sonra Çocuğumla Nasıl Konuşurum?

Çocuğunuzun size oyun terapisinde olan her şeyi anlatmak zorunda hissetmemesi önemlidir. Çocuk terapi saatini kendisi ve terapisti arasında özel bir zaman olarak görmelidir. Çocuğunuza terapisiyle ilgili konuşma başlatmasına izin verin fakat konuşmama hakkı ve özgürlüğü de tanıyın.

Çocuk Ne Sıklıkla ve Ne Süreyle Oyun Terapisine Gelmelidir?

Her çocuk terapi sürecinde farklı bir hızla ilerler bu yüzden terapinin süresi çocuğun kişiliğine, travmanın derecesine, ev ve hayat koşullarına göre değişir. Çocuklar yapı ve tutarlılık olduğunda daha iyi geliştikleri için seansların tutarlı ilerlemesi çocuğunuz için en büyük faydayı sağlayacaktır. Bu sebeple çocuğunuzu ayarlanan seansa düzenli olarak getirmeniz önemlidir.

Bu yöntem 3 ile 12 yaş arasındaki depresyon, takıntılar, kaygı bozuklukları, cinsel ve fiziksel istismar, travma, boşanma, kardeş kıskançlığı, mükemmeliyetçi tutumlar, alt ıslatma, mastürbasyon, yemek, uyku gibi duygusal ve davranışsal problemler yaşayan çocukların iç dünyasını anlamak, duygusal problemleri ile başa çıkmasını sağlamak, yaşadığı sıkıntılara çözümler üretmeyi hedefler.

Terapistin görevi ise, çocuğu takip etmek, yönlendirmemek ve çocuğun kendi yaşadıklarını, duygularını ve kaynaklarını fark edebilmesi için düşüncelerini ve davranışlarını aynalama yöntemiyle yansıtmaktır.

Oyun Terapisi Ne Kadar Sürer?

Oyun terapisinin süresi, çocuğun geçmişte ve bugün yaşadığı durumlara ve travmalara yönelik olarak farklılık gösterir. En önemli faktörler, çocuğun gelişimsel olarak hangi dönemde olduğu ve herhangi bir travma söz konusuysa bunu kaç yaşında yaşadığıdır.

Genel olarak oyun terapileri haftada bir sıklıkla 45 dakika süreyle yapılır.

Mine Aydemir
Mine Aydemir
Uzman Klinik Psikolog

Bir cevap yazın